A fizikoterápia fő fajtái: melyik miben segít?
A mozgást, hely- és helyzetváltoztató képességünket hajlamosak vagyunk csak akkor értékelni igazán, mikor valami korlátozza annak teljességét. Amikor minden rendben van, képesek vagyunk, olykor órákat, szinte mozdulatlanul eltölteni a laptop előtt, főleg a karantén és a home office következményeként, akár napokig mellőzni a sétát, kocogást, bringázást. Viszont ha itt a baj, rögtön falat szeretnénk mászni, görkorcsolyázni, kosarazni! Rájövünk, mekkora kincs a mozgás. Mozgásképességünk rendbetételére ma már egy széles eszköztár áll az orvosok, terapeuták, illetve saját magunk rendelkezésére. A leggyakrabban alkalmazottak a fizioterápián belül különálló csoportot képező fizikoterápiás kezelések. Ismerkedjünk meg kicsit részletesebben a legnepszerűbb fizikoterápiákkal!
Mi pontosan a fizikoterápia?
A fizikoterápia a fizioterápia egy alcsoportja. Fizioterápiás (“k” nélkül) kezelésekhez azokat a természet energiáit hasznosító eljárásokat nevezzük, melyekkel a konvencionális orvoslást kiegészítjük. Többek között ide tartozik a fizikoterápia, az inhalálás, klímaterápia, balneoterápia is.
A fizikoterápia ezen belül a fizikai energiákat felhasználó terápiás eljárások alcsoportját alkotja. Gyakran fizikális eszközöket is alkalmaznak kivitelezésükkor. Több kategóriára oszthatjuk fel a fizikoterápiát:
- Mechanoterápiák
- Elektroterápiák
- Magnetoterápiák
- Fényterápia
- Hidroterápia
- Termoterápia
A fizioterápia és fizikoterápia fogalmának különbözőségében mindenki egyetért. A két fogalom meghatározása azonban szakirodalmanként picit eltérő. Szerencsére viszont hasznosságukkal mindegyik szakember egyetért. Nézzük melyek a leggyakrabban alkalmazott fizikoterápiás eljárások, mikor, kinek és hogyan segíthetnek?
A legelterjedtebb fizikoterápia: Mechanoterápia
Azok a fizikoterápiás eljárások sorolhatók ide, melyek mechanikai energiákat felhasználva fejtenek ki pozitív hatást a szervezetre. Ide sorolhatjuk a legrégebbi technikákat, mint a masszázst, kimozgatást, a szakszerű gyógytornát és a mozgásterápiákat. De ebbe a csoportba vesszük az ultrahang-, és a lökéshullámot is.
Masszázs
Az érintés erejét az ősember is ismerte, alkalmazta. A masszázs ennél összetettebb, célzottabb, de a fizikai érintkezés erejét mindenképp felhasználó mechano- és általában manuálterápiás (kézzel végzett) eljárás a fizikoterápiák között.
Lényege a szövetek egymáshoz viszonyított elmozdítása különféle fogásokkal, technikákkal, melyek kedvező élettani hatásokat váltanak ki a szervezetben mind lokálisan, mind globálisan.
A masszázst többféle szempontból is fel lehet osztani
a.) Eredet és cél szerint:
- Nyugati masszázsok
- Higiénikus (frissítő)
- Diagnosztikus
- Gyógy
- Reflexzóna
- Kötőszöveti
- Szegment
- Perioszteális (csonthártya)
- Sport
- Keleti masszázsok
- Thai
- Shiatsu
- Yumeiho
- Do in
- Ayurvedikus
b.) Hatásmechanizmus alapján:
- Klasszikus masszsázs: Elsősorban lokális, kisebb mértékben globális hatása van a szervezetre
- Reflexzónamasszázs: Fő hatása közvetetten, távol hatóan fejti ki erejét, kihasználva az idegrendszer ingerületszállító természetét
c.) Az érintett testrész szerint: Teljes testes, kar, láb, hát … masszázs létezik
A fizikoterápiás kezelések során általában alkalmazott nyugati masszázsok alapja a svédmasszázs, melyet a svéd gyógytornász Pehr Henrik Ling tornatanár dolgozott ki a 19. század elején. Ezt vezették be az 1890-es évek környékén az orvoslásba, mint új kezelési módot. Folyamatosan fejlesztették a kutatások, tapasztalatok alapján. Így fejlődött ki belőle a szegment-, kötőszöveti és a perioszteális (csonthártya-) masszázs.
A svédmasszázs élettani hatásai
A leggyakoribb lokális (helyi) hatások, amelyek miatt elsősorban ajánlani szokták fizikoterápiás kezelésként, a következőek: a masszírozott területen vérbőség jön létre, az izmok elfáradnak, így ellazulnak. Az izom passzív munkát végez, ami hőt termel. A bőr felületéről ledörzsölődik az elhalt hámréteg.
A szervezet egészét nézve:
- A vér- és nyirokkeringés fokozódik
- Hisztamint és bradikinin szabadul fel, ezen két anyagnak köszönhetően tágulnak az erek, illetve “beindul” az anyagcsere
- Nyugtatja az idegrendszert
- Csillapítja a fájdalmat
Mikor kérjünk időpontot masszőrhöz?
Legtöbbször izomfáradtság, egyéb mozgásszervrendszerbeli panaszok esetén keresnek fel masszőrt. Mivel a masszázsnak, a legtöbb fizikoterápiához hasonlóan, vannak kizáró okai (kontraindikációi), ha nem tudjuk beazonosítani a jelentkező fájdalom okát, keressük fel háziorvosunkat vagy egy ortopéd szakorvost. Vele egyeztetve könnyebben fogunk tudni választani, milyen masszázsra jelentkezzünk be, ha arra van valóban szükségünk és nem más fizikoterápiára.
Ha pontosan beazonosítható a kiváltó ok: erőltetett sport, egyoldalú terhelés, hanyagtartás, sérülés… keressünk fel bátran gyógy-, sport- vagy svédmasszőrt, de a kezelés megkezdése előtt mindenképp egyeztessünk a kiváltó okokról és egészségügyi állapotunkról! A szakszerű masszőr ezek kikérdezése nélkül nem is kezd neki semmilyen masszázsnak.
Gyógytorna
A mechanoterápiákon belül az aktív kezelésekhez tartozó fizikoterápia. Vagyis a páciens nem csak “eltűri” passzívan a kezelést, mint masszázs vagy ultrahangkezeléskor, hanem abba neki is munkát kell belefektetnie.
A gyógytorna szakszerűen kidolgozott mozgásterápia, melyet a gyógytornász vezet. Lényege, hogy a felállított diagnózisnak megfelelő rehabilitáló mozgássorokat tanítson meg a páciensnek, gyakoroltassa vele a gyógytorna foglalkozásokon. A páciens pedig ezt otthonában, megbeszélt gyakorisággal tovább gyakorolja.
Ezen fizikoterápia célja a mozgás szabadságának, a fájdalommentességének visszanyerése; az izmok, ízületek megerősítése; a mozgástartomány bővítése. Valamint ezen eredmények által a szervezet egészének állapotjavítása a mozgás során indukált élettani hatások (ingerek, hormonok, vérkeringés) által. A gyógytornászok nem rejtett célja továbbá a mozgás örömének és szeretetének visszaadása, kialakítása.
A gyógytorna fajtái
A gyógytornás eljárásokat a mai napig fejlesztik, alakítják. Típusait legtöbbször a kidolgozójukról vagy a probléma nevéről, amire alkalmazzák, onnan kapják. Így a következő gyógytorna-típusokat nevezhetjük meg, mint fizikoterápiás kezelések:
- Maitland manuál terápia
- McKenzie
- Brunkow-féle módszer
- Barvicsenko manuálterápia
- Dorn terápia
- Tanzberger
- Terrier lágyrésztechnika
- Schroth-terápia
- Mulligan manuálterápia
Gyógytornászhoz ortopéd vagy reumatológus szakorvos vizsgálata után érdemes menni. Ez alól kivételt képez, amikor egy jól ismert, visszatérő probléma jelentkezik ismét. Igaz, egy állapotfelmérésre hasznos bejelentkezni a szakorvoshoz, hiszen időközben sok más változás is végbemehet szervezetünkben.
Ultrahangterápia
A hanghullámok mechanikus erejét alkalmazó fiziko-, azon belülis mechanoterápiás eljárás. Ez mindenképp eszköz használatát is igényli, hiszen az ultrahanghullámok keltése nem jön olyan természetesen.
Az ultrahanghullámok sejtszinten masszírozzák szervezetünket, melyek a masszázsnál leírt hatásokhoz hasonló eredményeket váltanak ki testünkben. Gyakran alkalmazzák komplex fizikoterápiás kezelés részeként gyógyszerek, krémek hatékonyabb hasznosulásának, felszívódásának elősegítésére.
Lökéshullámterápia
Szintén hanghullámokat alkamaznak ennél a fizikoterápiánál, de ezek sokkal erőteljesebbek, mint az ultrahangterápiánál használtak. Az erőteljes hanghullámok elnyelődnek és pozitív élettani változásokat idéznek elő a szervezetben; hasonlóakat a masszázsnál leírtakhoz, de annál fokozottabb hatékonysággal. Mértékével, célzásával óvatosan kell bánni, ezért mindenképp szakembert igényel a kivitelezése (és megfelelő eszközöket).
Célzott, sokszorosan megnövelt erejű lökéshullámokkal a szervezeten belüli kövesedéseket is szét lehet zúzni. Többféle típusa létezik ennek a fizikoterápiának:
- Fókuszált (célzott)
- Planáris (Síkbeli)
- Radiális (sugárirányú)
A mechanoterápiák sorában említhetjük még a testedzéseket, aminél már nem a rehabilitáció a cél, mint a gyógytornánál, hanem az egészséges fizikai állapot fejlesztése.
Egészségünk nagyon fontos része mozgásszervrendszerünk kiváló állapotának biztosítása. Ezt viszont annak folyamatos, aktív használatával érhetjük el, hiszen mozgás közben erősítjük, nyújtjuk, stimuláljuk minden részét mozgásszervrendszerünknek, ami csökkenti a sérülésveszélyt. A baj azonban könnyen megvan, de szerencsére ma már kidolgozott fizikoterápiás eljárások léteznek, amelyek hihetetlen mértékben felgyorsítják mozgásszervrendszerünk gyógyulási folyamatát. Alkalmazzuk őket odafigyeléssel, szakszerűen, de legfőképp rendszeresen, amikor szükséges!